טיולי שורשים ומורשת יהודית ברומניה

Sinagoga din Brasov, Romania

הכירו את תוכנית הטיול:

יהדות רומניה קיימת כ-2000 שנה מאז תקופת הרומאים, כאשר המלך דצ’באל של דקיה (השם העתיק של רומניה) קיבל לארצו יהודים שברחו מארץ ישראל אחרי חורבן בית שני. יהודים מלגיון ‘יודאיקה’ של הקיסר הרומי טריאנוס השתתפו בכיבוש דקיה במאה הראשונה לספירה.


יותר מאוחר, בימי הביניים, קהילות של יהודים התחילו להגיע לטרנסילבניה אחרי כיבושה ע”י ההונגרים. במאה הארבע עשרה הגיעו יהודים מפולין וגליציה לנסיכות מולדובה, ובמאה השש עשרה, עקב גירוש ספרד – הייתה הגירה יהודית מהאימפריה העותומנית לנסיכות וולאכיה.


כ-10% מאוכלוסיית היהודים בארץ ישראל, הינה בעלת שורשים רומנים. לפני מלחמת העולם השנייה היו ברומניה הגדולה כ-800,000 יהודים, ואחרי המלחמה יותר מ-300,000 יהודים ששרדו ורובם עלו לארץ ישראל.

מקור ההמנון של מדינת ישראל הוא שיר פולקלורי רומני עגלה עם שוורים (CARUL CU BOI).      

מסלולי טיולי שורשים מותאמים לכל קבוצת מטיילים בנפרד ועוברים דרך נקודות עניין אישיות בהתאם לרצונם של המטיילים.


המסלול יבנה בשיתוף מלא עם הקבוצה וישלב גם ביקורים בבתי כנסת עתיקים, טיולי נוף בהרי הקרפטים שקרובים לערים ועיירות כמו Piatra Neamt, Gura Humorului, Targul Mures, Vatra Dornei, Brasov, Resita, Sighet, Baia Mare,  או ערים שעדיין ניתן לראות בהן שרידים יהודים כמו ,Bucuresti ,Iasi ,Constanta ,Galati .Braila ,Cluj ,Oradea ,Timisoara ,Ara


בנוסף, נכיר ונטעם את האוכל הרומני המקומי כמו: מאמאליגוצה עם גבינה ושמנת, סארמלה עם מאמאליגה, מיטיטאי (קבב רומני) עם חרדל וחמוצים, צ’יורבה, פיפתיה (רגל קרושה) עם חרדל, דגים מקומיים עם רוטב שום (מוז’דאי) וקינוחים כמו פאפאנאשי, קוזונאק (עוגת שמרים) עם צימוקים ולוקום.


האוכל במסעדות ילווה ב-צויקה (שתיה אלכוהולית משזיפים), יין רומני ומוזיקה פולקלורית רומנית (הורה, סארבה ודוינה) שהיא אגב גם המקור של מוזיקת הכליזמרים, מוזיקה שנוצרה במאה התשע עשרה ע”י יהודים  וצוענים שנהגו לנגן בחתונות.

דגשים:

- אם יש ילדים בקבוצה, חלק מהזמן יוקדש למקומות בילוי עבורם

- התוכנית בהתאמה אישית למטיילים ועם אפשרות לשינוים.

מוזמנים לחוות את הטיולים שלנו

דואר אלקטרוני
miki.koren.tours@gmail.com
וואטסאפ
972-523995475+