מיאשי לקלוז' דרך אתרי אונסקו בבוקובינה ומאראמורש - טיול קסום

Manastirea Moldovita Romania

אזור המנזרים בבוקובינה והכנסיות מעץ במאראמורש נמצא בקרפטים המזרחיים שבצפון רומניה, אזור הררי עם נופים ירוקים מרהיבים שעדיין שומרים על הפולקלור, המסורת והטבע ללא התערבות בולטת של יד אדם.

קיימים מספר רב של המנזרים בבוקובינה עם ציורי קיר (פרסקות) פנימיים וחיצונים מרשימים ביותר ושנשמרו מאז ימי הביניים. המנזרים התווספו בשנת 1993, בגלל הייחודיות והערך האמנותי שלהם, לרשימה המורשת התרבותית העולמית של אונסק"ו. ואכן, אין מקום אחר בעולם, שבו קיימת קבוצה כזאת של מנזרים, עם איכות כה גבוהה של ציורי קיר חיצוניים.

ברוב המקרים, המנזרים הוקמו כמקום קבורה של משפחות אצולה. למרות שהאמנים הונחו על ידי תוכנית איקונוגרפית אחידה, כל אמן פירש לפי אישיותו את הסצנות בדרך שונה במקצת. הציורים מתארים את סיפורי המקרא שעל פני האדמה ובגן העדן, סצנות מחיי הבתולה מריה וישו, סיפורים על ראשית האנושות ועל החיים שלאחר המוות. הציירים (ברובם אנונימיים) השתמשו בצבעים  ייחודיים לאזור דוגמת הכחול של ,Voroneţ אדום של ,HUMOR הירוק של ,SUCEVITA  וצהוב של ,MOLDOVITA   בתחילה, צוירו הסצנות על הקירות הפנימיים, ולאחר מכן פלשו גם לקירות החיצוניים.

הכנסיות מעץ במאראמורש, הן דוגמא בולטת של אדריכלות אורתודוקסית שהשתמרה היטב.

המקוריות של האדריכלות המקומית קשורה לשילוב בין אלמנטים אדריכליים מזרחיים (אורתודוקסים) ממקור ביזנטי לבין אלמנטים אדריכליים גותיים, לדוגמא מגדלים מחודדים, שמכוסים ברעפי קירוי. הכנסיות ממחישות את דרגת האומנות בעץ שאליה יכלו להגיע אומנים מבריקים.

הכנסיות הן ביטויים נפלאים של המורשת התרבותית של אזור הררי זה בצפון רומניה כך שלא מפתיע ששמונה מהכנסיות הללו נכללות במורשת העולמית של אונסק"ו מאז שנת 1999.

בין הכנסיות, הטבע שמסביב והאנשים המקומיים נשמר קשר רוחני מאז ועד היום.

המעדן הקולינרי בבוקובינה הוא התבשיל מפטריות (חריב) ובמאראמורש תבשיל מחבושים עם עוף שכדאי לטעום.

מיקי קורן, מדריך טיולים ישראלי יליד רומניה, מלווה אתכם בטיול בלתי נשכח!

תוכנית הטיול

יום 1. לינה ב-IASI

נחיתה ב-IASI והגעה למלון.

נתחיל את הטיול ב IASI-עיר הבירה של מולדובה, עיר עם אתרים היסטוריים רבים וחשובים גם ליהודים. ארמון התרבות עם השעון שמנגן ( HORA UNIRII שיר קשור להיסטוריה של רומניה) שהותקן ע"י היהודי ,PASCALOVICI המדרחוב עם הכנסיה ,TREI IERARHI  התיאטרון הלאומי  VASILE ALECSANDRI ועל ידו המקום שאברם גולדפדן הקים את התיאטרון היידיש הראשון “LA POMUL VERDE”, כיכר ההתאגדות (PIATA UNIRII )  עם המלון TRAIAN שנבנה ע"י מהנדס EIFFEL, מטה המשטרה (CHESTURA) המקום בו בתחיל הפוגרום ביאשי, בית הכנסת ואנדרטה של הנופלים בפוגרום מ-1941.

יום  2. לינה ב-PIATRA NEAMT

נבקר באחד מהיקבים המפורסמים ברומניה COTNARI ונטעם את היין המשובח. נמשיך לכיוון מערב דרך כפרים ציוריים ונבקר במוזיאון המסכות של האומן הנאיבי פופה ניקולאה. במקום ניתן לארגן פיקניק בטבע. נמשיך לכיוון המבצר ניאמץ אחד מאתרים שנשמרו בשלמות מהמאה 15. נגיע ל- PIATRA NEAMT.

יום 3. לינה ב-VATRA DORNEI

נתחיל את היום בביקור בעיר PIATRA NEAMT עיר בהרי הקרפטים המזרחיים. נבקר בבית הכנסת מעץ "בעל שם טוב" ונבקר במרכז העתיק של העיר. נעלה עם הרכבל להר COZLA. מפסגת ההר יש נוף מדהים לכיוון העיר ואגם BATCA DOAMNEI. נמשיך לכיוון אגם ביקאז ונשוט על האגם. נמשיך לאורך האגם עם נופים לכיוון ההר  CEAHLAU ודרך כפרים ציורים לאורך הנהר BISTRITA  נגיע ל VATRA DORNEI-עיר ספא שהתחילה להתפתח לאחר גילוי מעיינות המרפא.

יום 4. לינה ב-SUCEAVA

נתחיל את היום בנסיעה באחת מהדרכים יפות ברומניה TRANSRARAU ונבקר באתר PIETRELE DOAMNEI.  נבקר במוזיאון הכפות מעץ ב CAMPULUNG. נבקר במוזיאון של הביצים המצוירות ב VAMA ובמנזר VORONET (מורשת אונסקו), שנבנה במאה 15 ועדיין  הסוד של "הכחול של וורונץ" לא התגלה. נגיע ל-SUCEAVA.

יום 5. לינה ב-GURA HUMORULUI

נתחיל את היום בביקור בבית הכנסת ב SUCEAVA, המבצר SUCEAVA שהיה עיר הבירה של מולדובה, המוזיאון של הבתים הכפריים מבוקובינה, הכנסיה DRAGOMIRNA (מורשת אונסקו) ונמשיך בין הכפרים הציורים של בוקובינה עד RADAUTZI עיר עם מורשת יהודית רבה. נמשיך לכיוון המנזרים SUCEVITZA  ו MOLDOVITZA, גם הם מורשת אונסקו. נלון בעירה GURA HUMORULUI שתרגומה הפה של ההומור.

יום 6.  לינה בבורשה (BORSA) 

עוזבים את GURA HUMORULUI לכיוון מאראמורש ועוברים דרך הכפר CIOCANESTI עם בתים כפריים מצוירים. נמשיך בדרך ונעבור דרך מעבר PRISLOP שחוצה את הקרפטים המזרחיים ונבקר במפל של הסוסים עם הליכה קלה ברגל. נגיע לבורשה עיירה ציורית ונבקר במספר אתרים.

יום 7. לינה בסיגט (SIGHETUL MARMATIEI ) 

יום של טיול עם MOCANITA (רכבת קיטור) לאורך הנהר וואסר בין כפרים ציורים ונופים מדהימים כולל פיקניק.

יום 8. לינה ב-CLUJ

ביום הזה נבקר בסיגט, במוזיאון של אלי וויזל חתן פרס נובל לשלום וניצול אושוויץ. נבקר בכפר סאפינצה (SAPINTA) בבית הקברות העליז. ניסע לכיוון CLUJ  דרך העמק של הנהר IZA ונבקר בכמה כנסיות מעץ גם הן מורשת אונסקו. נגיע ל CLUJ-ונבקר בעיר האוניברסיטאית היפה.

יום 9.

נסיעה לשדה התעופה

תמונות מהטיול

Palatul Culturii din Iasi, Romania

יאשי - ארמון התרבות

Piatra Neamt, Romania

פיאטרה ניאמץ

Muntele Ceahlau, Romania

CEAHLAU

Munti langa Vatra Dornei, Romania

VATRA DORNEI

PIETRELE DOAMNEI

Manstirea Voronet, Romania

VORONET

SUCEAVA

Manastirea Moldovita Romania

MOLDOVITZA

Mocanita

MOCANITA

Sighetul Marmatiei - Romania

סיגט

Sighetul Marmatiei - Romania

סיגט - הפסל של אלי ויזל

Cluj

CLUJ

מוזמנים לחוות את הטיולים שלנו

דואר אלקטרוני
miki.koren.tours@gmail.com
וואטסאפ
972-523995475+