סיור פנרורמי בבוקרשט

בוקרשט - בית הפרלמנט

מה יהיה לנו בסיור הפנורמי?

ניפגש בשעה 10 בכניסה למלון שלכם נתחיל עם מצגת על בוקרשט, עיר הבירה של רומניה, שנוסדה לפני יותר מ-550  שנה ע”י השליט ולאד המשפד (ולאד דרקולה).

נתוודע לאגדה על סיפור האהבה בין רואה הצאן בוקור (מפה השם בוקרשט – București ) והיפהפייה דאמבוביצה (Dâmbovița), השם של אחד מהנהרות העוברים בבוקרשט.

ניסע מהמלון  לאורך דרך הניצחון (Calea Victoriei) ונתעכב ליד אולם הקונצרטים האטנאום הרומני (ATENEUL ROMAN) אחד הסמלים של “פאריז הקטנה”, השם שבוקרשט קיבלה בשל המבנים שניבנו ע”י אדריכלים צרפתיים כמו אלבר גלרון או פול גוטרו.

נעצור מול ארמון בית המלוכה, ונלמד על שושלת הוכנצולרן ולמה משמש הארמון היום.

כיכר המהפכה ושדרות הניצחון
נגיע לכיכר המהפכה ונשמע סיפורים מהעבר על נפילת הקומוניזם ב-1989. נעבור על פני מבנים חשובים לאורך שדרת הניצחון, מסוף המאה ה- 19 ותחילת המאה ה-20, כמו מלון Grand Hotel Continental, מלון Novotel  שכניסתו היא שיחזור של הכניסה של התיאטרון הלאומי שנבנה באמצע מאה 19 ושנהרס במהלך מלחמת העולם השנייה וקונדיטורית Casa Capșa  שעדיין מוכרת עוגות שנעשות לפי מתכונים מקוריים מתחילת המאה הקודמת, כמו עוגת ז’ופר, מעוצבת לפי הקסקט של הגנרל הצרפתי ז’וזף ז’ופר.

העיר העתיקה

נמשיך בסיור הפנורמי בדרך הניצחון ונעצור מול בנין ה- CEC (בנק לחיסכון), יצירת מופת נוספת שנבנתה ע”י האדריכל הצרפתי פול גוטרו. ממול בנין ה- CEC נמצא בנין שפעם היה הדואר המרכזי של בוקרשט, ועכשיו הוא המוזיאון של ההיסטוריה של רומניה. מול המבנה, בדרך הניצחון פינת רחוב סטאוורופולאוס, נמצאת המסעדה המפורסמת “עגלה עם בירה” (Caru’ cu Bere) והכנסיה האורתודוקסית  Stavreopoleos שנבנתה במאה ה- 18 בסיגנון בראנקובנסק. החלק הזה נקרא העיר העתיקה, מאחר בעבר הייתה כאן החצר של השליט וגם הגרעין ליסוד והתפתחות של בוקרשט.

אנדרטה לזכר קורבנות השואה

נמשיך בדרך הניצחון עד נהר הדאמבוויצה, אחד משני הנהרות שזורמים דרך בוקרשט. קרוב לנהר נמצאת האנדרטה לזכר קורבנות השואה שנבנתה ב-2006, אחרי שרומניה הודתה בחלקה בשואת היהודים.

בנין הפארלמנט (בית העם)

הסיור הפנורמי ממשיך לכיוון בניין הפארלמנט, הבניין השני בגודלו בעולם אחרי הפנטגון, שנבנה בשנות ה-80 בתקופת הקומוניסטית. לאלו שרוצים, אפשר להזמין סיור בפרלמנט. אחרי תמונות בכיכר החוקה (Piața Constituției) והסבר על בנית הארמון וכל האזור שדרש הריסה של 7000 בתים והעברת 40,000 תושבים מהאזור, אנחנו נקיף את מתחם הפרלמנט כדי לצפות בקתדרלת הישועה של האומה הרומנית, הקתדרלה האורתודוקסית הגדולה במזרח אירופה.

הרובע היהודי
נמשיך את הסיור דרך שדרת ההתאחדות, שהיא יותר רחבה משדרת שאנס אליזה בפאריז, נעבור בכיכר ההתאחדות בה נצפה בתופעת המזרקות הצבעוניות. הסיור הפנורמי ממשיך ברובע היהודי של בוקרשט, בו נתמקד בהיסטוריה של היהודים ברומניה בכלל ובבוקרשט בפרט. ברובע היהודי נבקר בשלושה מבתי הכנסת מתוך החמישה שנותרו בכל העיר, בית הכנסת אחדות הקודש שכעת משמש כמוזיאון של ההיסטוריה של הקהילה היהודית, בית הכנסת הגדול שמשמש כמוזיאון שואת היהודים ברומניה, ובית הכנסת הכורלי שנשאר כבית כנסת פעיל.

הצפון היוקרתי ורובע האביב (Primăverii).

הסיור הפנורמי ממשיך לכיוון צפון בוקרשט דרך שדרת הטייסים, שבצדה האחד אפשר לראות וילות מפוארות, כמו הוילה שהיתה שייכת ליהודי העשיר מקס אושניט, ובצדה השני פארק יפה (Parc Kiseleff) , שנותר כחלק מהיער שכיסה את צפון בוקרשט במאה 19.

באמצע שדרת הטייסים נמצא הפסל שמוקדש לגיבורי האוויר, שנבנה בשנות ה-30 של מאה הקודמת. בסוף שדרת הטייסים נמצאת כיכר הטייסים שבזמן המשטר הקומוניסטי נערכו בה תהלוכות עם עשרות אלפי אנשים, כדי להראות את “האהבה” למשטר הקומוניסטי ולמנהיגיו.

ניכנס לרובע האביב (Primăverii) אשר נבנה בשנות השלושים של המאה הקודמת ע”י האדריכל אוקטב דויצ’סקו עבור עובדי עיריית בוקרשט. בשנות ה-50, המנהיג של המפלגה הקומוניסטית החליט לפנות את הדיירים ולשכן במקומם את הפעילים של המפלגה. בשכונה נמצא ארמון האביב (Palatul Primăverii)  שהיה המעון הרשמי של משפחת צ’יאושסקו (יש אפשרות להזמין ביקור בארמון).

פארק הראסטראו

נמשיך מהשכונה היפה  לפארק הראסטראו, הפארק הגדול ביותר בבוקרשט שנפתח בשנת 1936 לאחר ייבוש ביצות, הטיית נהר קולנטינה והקמת אגמים מלאכותיים. שטח הפארק הינו 1740 דונם, והוא כולל אגם גדול, אי מלאכותי שנקרא אי הורדים, מסעדות ובתי קפה.

נעבור ליד מוזיאון הכפר שנוסד ב-1936, מוזיאון שכולל כ-150 בתים כפריים, כנסיות מעץ ובתי מלאכה שפורקו מאזורים שונים ברומניה והורכבו מחדש בשטח המוזיאון.

הפסקת קפה על שפת האגם בתוך פארק הראסטראו.

שדרת קיסלף  

אחרי הפסקת הקפה, נמשיך את הסיור הפנורמי בבוקרשט לאורך שדרת קיסלף ונתרשם מאתרים כמו מזרקת באנאסה, בית העתונות החופשית, שער הניצחון, ווילות מפוארות שנבנו בשנות ה-30 של מאה הקודמת, מוזיאון הכפרי הרומני ומשרד ראש הממשלה בכיכר הניצחון.

שוק אובור

הסיור הפנורמי שלנו בבוקרשט מסתיים בשוק אובור, השוק גדול ביותר בעיר, מקום ססגוני שבו אפשר להתרשם מכלים רומנים בעבודת יד ולטעום מאכלים מקומיים כמו נקניקים וגבינות מיוחדות ולהנות מהקבב הרומני הטוב ביותר בבוקרשט. הקינוח, עוגת השמרים הרומנית (קוזונאק) על חשבון המדריך!

חזרה למלון

בסוף הסיור הפנורמי נחזור למלון, נשאר בעיר או נלך לאחד הקניונים לקניות.

תמונות מהסיור

האתנאום הרומני בבוקרשט

האתנאום הרומני

האתנאום הרומני בבוקרשט - מבט פנים

האתנאום הרומני - מבט פנים

ספריית האוניברסיטה המרכזית בבוקרשט

ספריית האוניברסיטה המרכזית

מלון Grand Hotel Continental

מלון Grand Hotel Continental

Bucharest CEC Building

בנין ה-CEC

בוקרשט - בית הפרלמנט

הפרלמנט

בית הכנסת אחדות הקודש בבוקרשט

בית הכנסת אחדות הקודש

בית הכנסת הכוראל בבוקרשט

בית הכנסת הכוראל

אגם ופארק הרסטראו בבוקרשט

פארק הרסטראו

מוזיאון הכפר בוקרשט

מוזיאון הכפר

מוזמנים לחוות את הטיולים שלנו

דואר אלקטרוני
miki.koren.tours@gmail.com
וואטסאפ
972-523995475+