סיור חינמי ברובע פרימאוורי ופארק הראסטראו

אגם ופארק הרסטראו בבוקרשט

מה יהיה לנו בסיור?

נפגשים בשעה 10 בכיכר שארל דה גול או בשמו הקודם "כיכר הטייסים".

כיכר הטייסים
כל שנה ביום הפועלים ה 1 למאי וביום העצמאות של רומניה ב-23 לאוגוסט,  בזמן השלטון הקומוניסטי, היו נערכות בכיכר זו, תהלוכות ענק מול מנהיגי המפלגה, תהלוכות שכללו דגלים, שלטים עם סיסמאות בזכות הקומוניזם, ותמונות המנהיגים שהיו משתנות בהתאם לתקופה. נטייל בכיכר ונהנה מסיפורים מרתקים על שינוי שם הכיכר בהתאם לתקופה. נצפה ונספר על רובע פרימאוורי (האביב), על הבנין באזאלטין שנבנה ע”י האדריכל היהודי מרצ’ל יאנקו, אחד ממיסדי תנועת ה-דאדא

רובע פרימאוורי (האביב)
נמשיך לרובע פרימאוורי אשר נבנה בשנות השלושים של המאה הקודמת ע”י האדריכל אוקטב דויצ’סקו עבור עובדי עיריית בוקרשט שהיו אחראים על אספקת הגז, החשמל, המים והתברואה של העיר. בשנות ה-50 המנהיג של המפלגה הקומוניסטית דאז, החליט לפנות את הדיירים ולשכן במקומם את הפעילים של המפלגה. וכך רובע פרימאורי שאופיין בוילות צנועות וגנים קטנים, הפך למקום סגור רק לאח”מים של המפלגה, ביניהם היו לא מעט יהודים.
במהלך הסיור נבקר בכל הרחובות היפים, נדבר על האוכלוסייה שגרה באזור, כולל ניקולאה ציאושסקו בכבודו ובעצמו, שהתגורר בוילה מפוארת בת 174 חדרים!
אני עצמי גרתי בשכונה במשך 28 שנים, ואשתף אתכם בזכרונות שלי על אישים בכירים במפלגה ועל הקשר היהודי למקום.

ארמון פרימוורי
מי שמעוניין, יכול לבקר בארמון פרימוורי, המעון הרשמי של משפחת צ’יאושסקו ולהתרשם מהאושר של המקום, מעיצוב הפנימי שתוכנן ע”י אדריכל יהודי מפורסם ברומניה, אהרון גרימברג -סולרי, מאוסף התמונות, הריהות המהודר, האמבטיות עם ברזים מזוהבים ומהגן היכן שעדיין נמצאים טווסים. הפאר בלט במיוחד כשהעם הפשוט היה גר בדירות בנות שניים- שלושה חדרים קטנים ומוזנחים. יש לציין שלמרות זאת, המעון מעולם לא היה הרכוש הפרטי של משפחת ציאושסקו.

פארק הראסטראו
מהשכונה היפה ניכנס לפארק הראסטראו, שנפתח בשנת 1936 לאחר עבודה מאומצת של כחמש שנים שכללה ייבוש ביצות, הטיית נהר קולנטינה, והקמת אגמים מלאכותיים. המקור של השם הראסטראו (Herăstrău ) אומרים פאראסטראו (Ferăstrău) בתירגום מסור מפני שלאורך הנהר קולנטינה היו מסורים רבים שהופעלו ע”י המי הנהר הזורמים. שטח הפארק הינו 1740 דונם, והוא כאמור, תוכנן ע”י שני אדריכלים גרמנים וכולל אגם גדול בו יש אפשרות לשייט, סביבו מסלול הליכה, צמחייה מגוונת, אי מלאכותי שנקרא אי הורדים, מסעדות ובתי קפה.

מוזיאון הכפר ע”ש דימיטריה גוסטי
בפארק ישנו גם ‘מוזיאון הכפר’ המעניין. המוזיאון הראשון בעולם שהוקם בשנת 1936 כמוזיאון אטנוגרפי באוויר הפתוח. המוזיאון הוקם ע”י הסוציולוג וחוקר הפולקלור דימיטריה גוסטי שהסתובב ברחבי רומניה כדי למצוא את הבתים היצוגים במיוחד. המלך קארול השני התחייב לתמוך בפרוייקט גם כספית וגם מוראלית. כל הבתים שדימיטריה גוסטי בחר, פורקו והורכבו מחדש במוזיאון שהיום נקרא מוזיאון הכפר. המוזיאון כולל בתים כפריים טיפוסים, גם בית יהודי מאזור מאראמורש, כנסיות מעץ, בתי מלאכה, תחנת רוח, רפתות וכלי מלאכה האופייניים לחוות כפריות.

ארמון אליזבטה
אחרון חביב בתוך הפארק הוא ארמון אליזבטה, שנבנה ב-1936 בסגנון אקלקטי ושייך לבית המלוכה. נכון לעכשיו, הבניין משמש כמעון הרשמי של הנסיכה מרגרטה, האפוטרופוס של הכתר הרומני וכל משפחת המלוכה. הארמון נבנה בין השנים 1935 ל-1937 עבור מלכת יוון אליזבתה, שנולדה כנסיכת רומניה, בתם הראשונה של מלך רומניה פרדיננד הראשון ושל מלכת רומניה מריה, אחותו של מלך רומניה קארול השני.

לאחר הפצצת הארמון המלכותי למחרת אירועי ה-23 באוגוסט 1944, ביקש המלך מיחאי הראשון את רשות דודתו להעביר את חצרו, זמנית, לארמון אליזבת.

באחד האולמות בקומה העליונה נאלץ המלך מיחאי לחתום על התפטרותו בלתי חוקית ב-30 בדצמבר 1947.                              

הארמון פתוח לביקורים של הציבור הרחב.


הפארק יפהיפה לאורך כל עונות השנה אך מומלץ במיוחד באביב כאשר מתחילה הפריחה או בסתיו כאשר צבע השלכת משתלט על כל העצים.   במהלך הסיור נעשה הפסקה כדי לטעום מהעוגות של קונדיטוריה זקסה (ZEXE) או הפסקת קפה על שפת האגם

אל תפספסו את הסיור היוקרתי הזה!

תמונות מהסיור

ארמון פרימוורי בוקרשט

ארמון פרימוורי

ארמון פרימוורי בוקרשט

ארמון פרימוורי - חדר פנים

אגם ופארק הרסטראו בבוקרשט

פארק הרסטראו

אגם ופארק הרסטראו בבוקרשט

פארק הרסטראו

מוזיאון הכפר בוקרשט

מוזיאון הכפר

מוזיאון הכפר בוקרשט

מוזיאון הכפר

מוזמנים לחוות את הטיולים שלנו

דואר אלקטרוני
miki.koren.tours@gmail.com
וואטסאפ
972-523995475+