סיור חינמי במרכז השוקק של בוקרשט והרובע היהודי

מרכז בוקרשט

מה יהיה לנו בסיור?

ניפגש בשעה 10 באולם הקונצרטים ATENEUL ROMAN  

נתחיל בסיפורים קצרים על רומניה ובוקרשט ונמשיך בביקור בשדרת הניצחון (CALEA VICTORIEI ) ארמון בית המלוכה, שעכשיו משמש כמוזיאון הלאומי לאומנות. נלמד על שושלת הוכנצולרן – בית המלוכה הרומני. נדבר על הפסל של מלך רומניה, קארול הראשון, וההיסטוריה של הפסל שהורד בזמן המשטר הקומוניסטי, הותך ומהחומר נוצר פסל חדש של לנין שהוצב בכיכר העיתונות החופשית.  

כיכר המהפכה ושדרות הניצחון

נגיע לכיכר המהפכה ונשמע סיפורים על תקופת הקומוניזם, על המשטרה החשאית (הסקוריטטה) על המבנים שלה מסביב למרכז המפלגה ועל נפילת הקומוניזם ב-1989. נעבור על פני מבנים חשובים לאורך שדרת הניצחון, מסוף המאה ה- 19 ותחילת המאה ה- 20, כמו הבנין של מלון גרנד הוטל קונטיננטל,  מבנה שמזכיר מבנים בשדרות בפאריז, בנין הטלפוניה שנבנה בסיגנון ארט דקו ובנין של מלון נובוטל ששימר את הכניסה של התיאטרון הלאומי שנהרס ב-1944 בזמן המלחמה. רוב המבנים נבנו ע”י אדריכלים צרפתים, בדומה למבנים שעדיין נמצאים בפריז. מכאן השם “פריז הקטנה” שניתן לבוקרשט.

נעצור לטעימות מתוקים של הקונדיטור המפורסם קאפשה, שלמד את המקצוע בפריז במאה ה- 19 אצל הקונדיטור של החצר הקיסרית הצרפתית, בואסיאה (Boissier) . ממול לקאסה קאפשה נמצא מועדון הקצינים, מבנה קלאסי מרשים.

העיר העתיקה

נמשיך לעיר העתיקה, מקום בילוי עכשווי, בעל עבר מפואר בן יותר מ-500 שנה. נדבר על הבנקים מסביב לבנק המרכזי של רומניה, שפעם היו בבעלות יהודים דוגמת מרמורוש-בלנק, על בנין הצ’ק, יצירת מופת של האדריכל הצרפתי פול גוטרו (Paul Gattereau) , על המנזר סטאוורופולאוס ועל המסעדה המפורסמת קארו קו בארה (Caru cu Bere), מסעדה אותנטית רומנית. לפני שנעבור לרובע היהודי נעצור מול הפסל של הזאבה עם שני המיסדים של רומא, רמוס ורומולוס. הפסל, מתנה מעיריית רומא, ניתן כהוכחה שהעם הרומני הוא עם לטיני, והשפה הרומנית היא שפה לטינית כמו איטלקית, ספרדית וצרפתית.

הרובע היהודי

נסיים את הסיור ברובע היהודי, בו נתמקד בהיסטוריה של היהודים ברומניה, שטוענים שהגיעו עוד בזמן הרומאים. היהודים האשכנזים הגיעו במאה ה- 15 מפולין, והיהודים הספרדים הגיעו מהאימפריה האוטומנית אחרי גירוש ספרד. לפני מלחמת העולם השניה היו ברומניה כ- 800,000 יהודים. ברובע היהודי נבקר בשלושה מבתי הכנסת מתוך החמישה שנותרו בכל העיר. הכי מרשים הוא בית הכנסת הקוראלי.

לאורך כל הסיור, בנוסף להסברים על האתרים וצילומים מבוקרשט של פעם, אספר לכם סיפורים מרתקים שליקטתי לאורך 35 השנים בהם התגוררתי בעיר, איך היו החיים בזמן של הדיקטטורה הקומוניסטית, שהרבה ישראלים מכירים רק מהעיתונות ומסרטים בטלוויזיה.

בנוסף, בסוף הסיור אתן המלצות למרכזי קניות (AFI Cotroceni, Park Lake, Baneasa Mall, Jumbo),  מקומות בילוי כמו אתר הספא Therme,  מסעדות אותנטיות, אטרקציות לילדים ולהזמין כרטיסים לכניסה לבית העם והמעון של משפחת צ’אושסקו, ארמון האביב.

אל תפספסו את הסיור המרתק הזה! עם מיקי קורן מדריך לרומניה ובוקרשט

תמונות מהסיור

האתנאום הרומני בבוקרשט

האטנאום הרומני

האתנאום הרומני בבוקרשט - מבט פנים

האטנאום הרומני - מבט פנים

ספריית האוניברסיטה המרכזית בבוקרשט

הספריה המרכזית אוניברסיטת

בית המלוכה הרומני - מבט פנים - בוקרשט

בית המלוכה הרומני - מבט פנים

Teatrul Odeon Bucuresti

תיאטרון אודאון

מועדון צבאי לאומי, בוקרשט

מועדון צבאי לאומי

Bucharest CEC Building

בנין ה-CEC

בית הכנסת הכוראל בבוקרשט

בית הכנסת הכוראל

מוזמנים לחוות את הטיולים שלנו

דואר אלקטרוני
miki.koren.tours@gmail.com
וואטסאפ
972-523995475+